Om oss

SALUCO AB

SALUCO AB hette tidigare Alingsås Plåtmaskiner AB som startades 1993 i Alingsås.

I Juni 2014 såldes bolaget pga att dåvarande ägarna gick i pension. I december samma år flyttades verksamheten till en större lokal i Lidköping, där företaget blev kvar i drygt 1år.

I Mars 2016 var det dags för flytt igen pga att lokalerna i Lidköping växtes ur. Då flyttade företaget till Hantverksgatan 3 i Götene, där all verksamhet finns idag med stort showroom, verktygsbutik, verkstad, lager och kontor.  

1 Oktober 2021 bytte företaget namn av flertalet anledningar, bla för att inte vilseleda kunderna då företaget sedan flera år är placerat i Götene.

Idag ägs och drivs företaget av Johnny Kvist och Sofie Dahlgren. Dessutom finns anställda medarbetare i form av servicetekniker, säljare och lagerarbetare.

Vår affärsidé är att vara en helhetsleverantör av högkvalitativa verktyg, maskiner & service till plåt- och ventilationsföretag runt om i Sverige. Vi strävar alltid efter långsiktiga affärsrelationer där vi är den självklara samarbetspartnern oavsett kundens inriktning inom plåtbranschen! 

Vi ger trygga affärer, vi levererar service på högsta nivå och vi arbetar tätt tillsammans med våra leverantörer runt om i Europa för att utveckla produkter till våra högt ställda krav, allt detta baserat på mångårig kunskap och brinnande intresse för att leverera på topp och göra våra kunder nöjda!

 Tveka inte att kontakta oss, vi brukar kunna hjälpa till med det mesta!

 

0511-409 900



info@saluco.se

service@saluco.se


Johnny Kvist

Säljare / Inköpare

0706 - 81 18 09

+46(0)511-409 910

johnny@saluco.se



Peter Persson


Säljare Industri/Verkstad

+46(0)511-409 901

peter@saluco.se



Lars-Erik Andersson


Servicetekniker

0731 - 429181

+46(0)511-409 905

lars-erik@saluco.se


Stefan Nordström

Säljare Plåtslageri / Ventilation

+46(0)511-409902

stefan@saluco.se

Sofie Dahlgren

VD / Ekonomi / Administration 

0705 - 52 98 21

+46(0)511-409 909

sofie@saluco.se



Erik Andrén


Servicetekniker

+46(0)511-409 904

erik@saluco.se


Tommy Andersson

Lageransvarig

+46(0)511-409 906

lager@saluco.se

JavaScript seem to be disabled in your browser.

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.